Osvětlení

Denní světlo (0-1000 Kč)

Nejlevnější světlo, Jen není kdykoliv a pokaždé je jiné. Ideální je, když je sluníčko pod lehkými mráčky (to bohužel není zrovna v době kdy chcete fotit). Případně focení doma u okna s různými odraznými plochami a delšími časy na zátiší a jídlo stačí. Ale to čekání na správné světlo a nemožnost fotit doma v zimě či večer je ubíjející.

Reflektory na stavbu z Baumaxu (100-1000 Kč)
Tato světla jsou vhodná pro první experimenty … jen je nutné vždy správně vyvážit bílou a vytvořit si pro světla zařízení na rozptyl světla. Drátěné konstrukce s pauzákem ideálně v 1/2 vzdálenosti mezi předmětem a světelným zdrojem. Je to levné, ale kutilsky náročné řešení.

Výhody: nízká cena, možnost fotit večer, vlastní nápady na úpravu světla

Nevýhody: účet za elektřinu, nepříjemné světlo a teplo, nebezpečí požáru, složitá manipulace a nastavování vlastních konstrukcí.

Stálá světla produkující denní světlo (2000-10000 Kč)
Světla jsou náročná na energii a lze je použít pro focení zátiší předmětů a věcí, které se nehýbou. Je to levné a skladné řešení pro produktovou fotografii. Osobně jsem tato světla našel na www.aukro.cz. Je to malé a levné řešení, pokud nehodláte fotit lidičky a zvířata tak bohatě postačující.

Jedná se o set: 2 lampy produkující denní světlo Daylight 200
36W úsporná zářivka = 200Watt běžné žárovky
barevná teplota 6500k odpovídající dennímu světlu
Součástí dodávky je:
2ks lampa Daylight 200
2ks spirálová zářivka 36W = 200 Watt – závit (E27)
2ks kovový reflektor
2ks napájecí kabel
2ks stativ
2ks reflexní deštník

Výhody: nízká cena, možnost fotit večer, možno dokoupit další díly, možno dokoupit žárovky za levný peníz

Nevýhody: nutnost nastavit delší časy

Domácí úprava klasických blesků (100-3000 Kč)

Vlastnoručně vyrobené zábleskové sety z blesků, deštníků od vietnamců, různých stojánků a stativů. Pro majitele několika externích blesků starší výroby je to zajímavá možnost. Stačí jen sehnat odpalovač blesku (tedy zábleskem spustí blesk), který lze vyrobit doma na koleně ze součástek za stovku nebo koupit někde na internetu. Protože nejsem zručný kutil a stačilo mi experimentování s halogenovými světly, navíc žádný externí blesk jsem nevlastnil tuto variantu jsem zavrhl. Navíc se dá jen těžko odhadnout bez stálých světel jak bude nasvícená scéna a stíny v okamžiku záblesku vypadat. Jedno vyjimečné použití pro externí blesk jsou ultrakrátké fotografie tekutin na co nejkratší čas, to prostě nezajistí ani ateliérové světla.

Ateliérové zábleskové sety (3000-50000 Kč)

Ideální pro focení čehokoliv. Možnost regulace výkonu, jednoduchá obsluha. Jednoduché složení a rozložení do krabice, kterou lze v pohodě převézt v autě či v ruce. Kompatibilita s dalším vybavením. Čím dražší set, tím více dalšího vybavení lze koupit.

Po dlouhém hledání jsem zakoupil použitý ateliérový set v záruce (2 zábleskové jednotky (2x100w/s) se stálými světly(60w), 2 stojany, 2 deštníky, 1 softbox, rádiový odpalovač blesků, náhradní výbojka) za cca 10000 Kč (v roce 2007) . Prodejní cena samotného setu bez radiového odpalovače blesků je kolem 6000 Kč.

Poznámka: 100 w/s znamená že blesk vydá tolik světla během záblesku co 100 W žárovka za 1s svícení (tedy při stejném nastavení foťáku dostanete stejný snímek se 100 žárovkou za 1s). Pro představu s těmito světly (100w/s je nejmenší výkon u ateliérových světel) jsem fotil odrazem od deštníků a s reflektory na plný výkon s parametry: ISO 100, čas 1/160, clona 10-15, vzdálenost reflektoru od objektu a objektivu od objektu 60-150 cm, při focení při stejných parametrech ale dvojnásobných vzdáleností jsem použil ISO 200.

Další odkazy k tématu blesky a světlo najdete na:

co vše se dá pořídít do atelieru …současti sestavy

základy o umělém světle

jiný článek o ateliérových světkech

Yuri Arcurs studio … ukazka ideálního studia

No comments yet.

Leave a Reply

*